Biografia

PAWEŁ KACZMARCZYK

UR. 8. LUTEGO 1984 ROKU W KRAKOWIE - POLSKI PIANISTA, ARANŻER, KOMPOZYTOR I SIDEMAN.

Trzeci album artysty "Complexity in Simplicity" wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana "Albumem Roku", a Paweł Kaczmarczyk "Pianistą Roku" (JAZZ FORUM).

Laureat nagrody ?Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej? w kategorii ?Artysta Roku 2009? oraz zdobywca "Oskarów Jazzowych" - Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody "FRYDERYK" w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku.

Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim.

Paweł Kaczmarczyk

LISTENING TO THE WAY PAWEŁ KACZMARCZYK GETS SOUNDS OUT OF THE KEYS, WE CAN UNDERSTAND WHAT FULL-BLOODED, COMPLETELY ENGAGED JAZZ PIANO PLAYING IS ALL ABOUT.

~ Frank Sinatra

NAGRODY

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris id consequat enim. Aenean ante tellus, sodales at dolor et, sodales maximus tortor.

 • 2010

  MUSSUM IPSUM CACILDS

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris id consequat enim. Aenean ante tellus, sodales at dolor et, sodales maximus tortor

 • 2011

  Title

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris id consequat enim. Aenean ante tellus

 • 2012

  TITLE 2

  Aenean ante tellus Aenean ante tellus

DYSKOGRAFIA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris id consequat enim. Aenean ante tellus, sodales at dolor et, sodales maximus tortor.

PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND

COMPLEXITY IN
SIMPLICITY

więcej

KARIERA ARTYSTYCZNA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris id consequat enim. Aenean ante tellus, sodales at dolor et, sodales maximus tortor.

Paweł Kaczmarczyk w 1991 roku rozpoczął swoją muzyczną edukację w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Krakowie w klasie fortepianu o profilu klasycznym pod przewodnictwem prof. Krystyny Werblańskiej. Od 1992-93 kształcił się dodatkowo w klasie perkusji Leona Olejniczaka, co zaowocowało występami ze szkolną grupą perkusyjną w Filharmonii Krakowskiej (1993). W pierwszych latach szkoły podstawowej zaczął interesować się jazzem. Wpływ na muzyczne zainteresowania wywarł na nim starszy brat, który gra na saksofonie. W czwartej klasie szkoły podstawowej wraz z kolegami ze szkoły założył pierwszy kwartet jazzowy, w którym na saksofonie grał Szymon Kamykowski, na gitarze basowej Tomasz Michalik oraz Grzegorz Fieber na perkusji. Zespół wystąpił ze znakomitymi muzykami (Jarosław Śmietana, Andrzej Cudzich, Leszek Szczerba, Jacek Królik) podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej (1998). W 1995 roku Paweł Kaczmarczyk po raz pierwszy wziął udział w Międzynarodowej Letniej Akademii Jazzu, gdzie pobierał lekcje u prof. Leszka Kułakowskiego, będąc najmłodszym uczestnikiem warsztatów. Od tego momentu zaczął poświęcać się głównie muzyce jazzowej. W 1997 roku zapisał się do prywatnej Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, gdzie pobierał lekcje u Adama Niedzielina. Wraz z uczniami tej szkoły koncertował w Niemczech i na Węgrzech. W 1997-98 roku wystąpił w Filharmonii Krakowskiej jako pierwszy Polak w ramach japońskiego festiwalu „Młodzi Wirtuozi Fortepianu – Original Piano Concertos Festival”, wykonując dziecięce koncerty fortepianowe takich kompozytorów, jak Mikołaj Górecki czy Zenon Kowalowski z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Capella Cracoviensis p/d Stanisława Gałońskiego. W latach 1998-2000 pracował w telewizji TVN, biorąc udział w programie „Twój Problem, Nasza Głowa” gdzie wraz z home bandem złożonym z dzieci grał jingle.

W 1999 roku z wysoką lokatą zdał do Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Chopina w Krakowie, do klasy fortepianu klasycznego prowadzonego przez Wojciecha Cieciorę. W tym samym czasie zaczął brać lekcje u legendarnego pianisty Wojciecha Groborza. Był to okres przygotowań do założenia swojego pierwszego autorskiego zespołu z Łukaszem Adamczykiem (Que Passa) na gitarze basowej i Ryszardem Pałką (ex Golec uOrkiestra) na perkusji (rok 2000). Przez rok występowali cyklicznie w krakowskich klubach jazzowych (Harris Piano Jazz Bar, Jazz Club u Muniaka), szlifując swoje umiejętności. W 2001 roku grupa zaczęła odnosić pierwsze sukcesy. W maju tego roku zespół Paweł Kaczmarczyk Trio otrzymał II nagrodę „Złotego Krokusa” na Festiwalu Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej w Jeleniej Górze, gdzie w jury zasiadły tak wielkie postaci europejskiego jazzu, jak m.in. Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik czy Piotr Baron. Miesiąc później, Paweł Kaczmarczyk wraz ze swoim trio, wystąpił w ramach festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie”, poprzedzając występ kwintetu Piotra Barona. Po tym występie trio zebrało wiele pochlebnych recenzji.

W 2000 roku w Jazz Clubie ?U Muniaka? rozpoczęła się nieformalna edukacja Pawła Kaczmarczyka. Od tego czasu spędzał w klubie po 300 dni w roku, zasilając sekcje rytmiczne legendarnego saksofonisty Janusza Muniaka. W przerwach między setami koncertowymi sam mistrz udzielał ważnych wskazówek młodym adeptom sztuki. Klub w latach 90-tych obrósł legendą, dzięki wybitnym muzykom, którzy go tworzyli (Kazimierz Jonkisz, Jarosław Śmietana, Darek Oleszkiewicz, Andrzej Cudzich, Joachim Mencel, Włodek Pawlik, Zbigniew Wegehaupt, Leszek Możdżer), jak również dzięki tym, którzy stawiali w nim swoje pierwsze profesjonalne kroki (Simple Acoustic Trio, Piotr Wyleżoł, Michał Tokaj, Łukasz Żyta, Krzysztof Dziedzic). Janusz Muniak co roku zabierał najbardziej wyróżniających się muzyków na słynny Jazz Camping Kalatówki, którego dyrektorem artystycznym jest Zbigniew Namysłowski. Paweł Kaczmarczyk od 2001 roku nie opuścił ani jednej edycji tych legendarnych spotkań muzyków jazzowych z całej Polski.

W 2002 roku Paweł Kaczmarczyk został wyróżniony jako Instrumentalista w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W maju pianista, jako solista, został zaproszony do wykonania dzieła znakomitego młodego kompozytora Sebastiana Perłowskiego – „Rapsodii na Orkiestrę Symfoniczną, Big-Band i Fortepian Solo”. Koncert odbył się w ramach „VII Nowohuckiej Wiosny Muzycznej”. Jego gościem specjalnym w roli słuchacza był wybitny skrzypek klasyczny Nigel Kennedy. Koncert ten został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. W czerwcu Paweł Kaczmarczyk zagrał polsko-niemiecką trasę (m.in. w słynnym klubie Jazz-Schmiede w Dusseldorfie) z kwartetem Tymona Tymańskiego (Miłość, Kury), gdzie w składzie obok lidera znaleźli się Marcin Ślusarczyk na saksofonie altowym oraz Arek Skolik na perkusji. W lipcu pianista po raz pierwszy wystąpił poza murami Jazz Clubu ?U Muniaka? wraz z zespołem legendarnego saksofonisty (Janusz Muniak – saksofon tenorowy, Marcin Ślusarczyk – saksofon altowy, Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy, Maciej Adamczak – kontrabas, Krzysztof Dziedzic – perkusja) na dziedzińcu Radia Kraków w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego W Piwnicy Pod Baranami. Był to oficjalny początek współpracy młodego pianisty z gigantem saksofonu, która trwa po dziś dzień.

W grudniu formacja Kaczmarczyk/Jaros/Dobrowolski Trio zdobyła główną nagrodę w ramach „Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych – JAZZ JUNIORS”, zaś Paweł został wyróżniony jako pianista tego konkursu. Rok później Paweł otrzymał nagrodę dla Najlepszego Instrumentalisty w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Zaraz po tym młodzi muzycy nawiązali współpracę koncertową z wybitnym saksofonistą Adamem Pierończykiem. W tym samym czasie Paweł wielokrotnie występował z krakowską blues-rockową formacją LAPD, składającej się z wyśmienitych muzyków tego gatunku: Liam McMurray – śpiew, gitary; Paweł „Baby” Mąciwoda (Skorpions) – gitara basowa, Artur Malik (Lombard) – perkusja. Pod koniec roku, wraz z kwintetem Janusza Muniaka (Janusz Muniak – saksofon tenorowy, Tomasz Kudyk – trąbka, Maciej Adamczak – kontrabas, Paweł Dobrowolski – perkusja), wystąpił w ramach Krakowskich Zaduszek Jazzowych w Chicago. Dla młodego pianisty był to koncertowy debiut za wielką wodą. W tym samym roku Paweł rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego Wojciecha Niedzieli.

SUBSKRYBUJ

Zapisz się do newslettera, aby raz w miesiącu otrzymywać informacje o najbliższych koncertach i innych ciekawych wydarzeniach dotyczących mnie i mojej muzyki.Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Od teraz będziesz otrzymywał informacje o najbliższych koncertach i innych ciekawych wydarzeniach dotyczących mnie i mojej muzyki.