Dyskografia
PROJEKT
KACZMARCZYK VS PADEREWSKI – TATRA
„Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” to płyta, której źródłem i inspiracją jest „Album Tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego muzyka i dyplomaty, który odegrał jedną z kluczowych ról w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1884 roku zreinterpretował on pieśni góralskie, a 134 lata później ta twórczość została „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka, łączący folk, klasykę i jazz.
Lista utworów:
We’ll see
1. Stone
2. Love
3. Hills
4. Trail
5. Forest
6. Bridge
7. Cities
8. Roots
9. Icon
Muzycy:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian, produkcja
Mino Cinelu – instrumenty perkusyjne
Dawid Fortuna – perkusja
Kuba Dworak – kontrabas
Wojciech Długosz – instrumenty klawiszowe, produkcja
Michał Martyniuk – produkcja
Polish Brass:
Jarosław Jastrzębski – tuba
Krzysztof Wojciech Mucha – tuba
Paweł Cieślak – puzon
Andrzej Tkaczyk – puzon
Bartłomiej Witek – puzon
Piotr Sidor – waltornia
Weber Adam – waltornia
Marcin Gajewski – waltornia
Jakub Puch – trąbka
Wytwórnia: All About Music Records AAMR 0002 (2018)
PROJEKT
PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO & MR.KRIME – VARS & KAPER DeconstructiON
Być może jazzu już nie ma i pozostała po prostu muzyka improwizowana, inspirowana wpływami naszych czasów i historii? Być może tam trzeba szukać Świętego Grala kreacji? Gdzieś pomiędzy tym, co nas stworzyło i tym, co tworzymy? „Vars & Kaper – DeconstructiON” to nie tylko połączenie korzeni polskiego jazzu, głęboko tkwiących w muzyce filmowej dwóch wielkich kompozytorów: Henryka Warsa i Bronisława Kapera, często interpretowanych przez takich gigantów, jak John Coltrane czy Miles Davis, z muzyką tu i teraz.
To nie tylko wpadające w ucho piękne, słowiańskie melodie narysowane współczesną kreską. To także szukanie części wspólnej pomiędzy DJ-em i aurą akustycznego trio. Miejsce, gdzie współczesny groove i motoryka trio fortepianowego nie walczą ze sobą o lepsze jutro, ale tworzą naturalny pomost między tym, co stare i tym, co współczesne. Jak Ying i Yang. Wielka równowaga Mocy.
Lista utworów:
1. Invitation
2. Along the milky way/Po
mlecznej drodze
3. While My Lady Sleeps
4. You won’t forget me
now/Już nie zapomnisz mnie
5. Follow Me – Intro
6. Follow Me
7. All God’s Chillun Got Rhythm
8. Oh sleep, my love/Ach śpij, kochanie
9. Mister John/Panie Janie
10. Ninon – Canto
11. Ninon
Muzycy:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
Mr. Krime (Wojciech Długosz) – elektronika i turntablism
Wytwórnia: Hevhetia HV 0126-2-331 (2016)
PROJEKT
PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO – SOMETHING PERSONAL
Paweł Kaczmarczyk to jedno z najważniejszych nazwisk w polskim jazzie, wielokrotnie przywoływane przez międzynarodowe media. Fenomenalny pianista i kompozytor, autor licznych albumów wydanych dla prestiżowych europejskich wytwórni, aktywnie koncertujący na całym świecie. Wyrazista osobowość muzyczna, która nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla muzyki, będąc autorem niecodziennych przedsięwzięć artystycznych i nowatorskich inicjatyw.
Album „Something Personal” jest wypadkową doświadczeń odzwierciedlających wrażliwość i dojrzałość artysty, osobisty zapis dźwięków, tworzący współczesną muzykę improwizowaną na najwyższym poziomie.
Lista utworów:
1. Teardrop (Massive Attack)
2. Something Personal
3. Birthday Song
4. Crazy Love
5. Sunrise
6. Mr. Blacksmith
7. Garana
8. I.E.Q.
9. Dormitory Groove
Muzycy:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
Wytwórnia: Hevhetia HV 0100-2-331 (2015)
PROJEKT
PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND – COMPLEXITY IN SIMPLICITY
Obraz europejskiego jazzu, w postaci jakiej go znamy, byłby niepełny bez udziału Polaków. To m.in. Krzysztof Komeda i Tomasz Stańko stali na czele muzyków, którym udało się przełożyć przesłanie wolności, emanujące z dźwięków Davisa i Coltrane’a na język muzyki europejskiej. Sztuka obu artystów oczarowała nie tylko środowisko jazzowe w ich kraju, ale też stała się źródłem inspiracji dla muzyków na całym świecie. Dziś polscy jazzmani młodego pokolenia (np. Leszek Możdżer i Marcin Wasilewski) są czczeni jak gwiazdy popu i dobrze rozpoznawani za granicą; dwudziestopięcioletni pianista Paweł Kaczmarczyk jest na dobrej drodze, by do nich dołączyć.
Odkąd jego koncertowy krążek z KBD Trio otrzymał nagrodę Programu 2 Polskiej Telewizji Publicznej w kategorii „Album Roku 2005”, Kaczmarczyka uznano za jeden z bardziej znaczących głosów w polskiej muzyce jazzowej. W tym samym roku młody artysta zdobył nagrodę Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani”, nazywaną w Polsce jazzowym Oscarem. Od tamtego czasu Kaczmarczyk rokrocznie osiąga najwyższą pozycję w rankingu czytelników prestiżowego polskiego pisma „Jazz Forum” w kategorii „najbardziej obiecujący muzyk”, co więcej, w 2007, ten sam periodyk przyznał jego albumowi „Audiofeeling” miano „Albumu Roku” (był to debiut Kaczmarczyka jako lidera własnego zespołu).
Wraz z nagraniem Complexity In Simplicity, pierwszej płyty wydanej pod szyldem niemieckiej ACT Music, Paweł Kaczmarczyk zaczął też funkcjonować na estradzie międzynarodowej. „Audiofeeling” to nie tylko nazwa jego formacji (skład na Complexity In Simplicity rozciąga się od fortepianowego tria po septet złożony z najlepszych polskich muzyków młodego pokolenia), ale także kierunek estetyczny, gdzie Kaczmarczyk definiuje rozległą stylistykę własnych brzmień i koncepcji.
Różnorodność jest słowem najlepiej opisującym współczesną scenę jazzową w Polsce. To samo można powiedzieć o Complexity In Simplicity; już w pierwszym utworze („Logan”) „surowo” brzmiący kwintet rozwija post-bopowy temat wspierany złożonymi, polirytmicznymi strukturami. Z kolei w składzie kameralnym (trio) Kaczmarczyk delikatnie eksploruje proste piękno ballady Eltona Johna „Blue Eyes”. Tytułowy „Complexity In Simplicity” jest zbiorową improwizacją; muzycy działają tu ze zwinnością i precyzją pająka przygotowującego zasadzkę; linie Kaczmarczyka stopniowo „tkają” coraz gęstsze i bardziej wyrafinowane wzory. „Catch More Chicks” to zmysłowa mieszanka groove’u i soul-jazzu, hard-bopowy „Homage To Freddie” jest hołdem złożonym trębaczowi Freddie’emu Hubbardowi (który zmarł pod koniec 2008 roku), zaś liryczny „Elegy For E.S.” upamiętnia szwedzkiego pianistę i mistrza muzycznej narracji Esbjörna Svenssona.
Kaczmarczyk doskonale wie, jak działać, by „skomplikowane” zabrzmiało przystępnie, nie tracąc przy tym nic ze swej atrakcyjności, napięcia, podniecenia. Pomaga mu w tym intuicja i wielki talent. Na płycie przedstawił kolekcję wspaniałych, wielowarstwowych epizodów utrzymanych w duchu młodzieńczej pasji odkrywania. Jest tu właściwie wszystko, co ważne i atrakcyjne w jazzie: ażurowa faktura pozostająca w kontraście z „siłowym” dźwiękiem, ekstrawertyczna witalność, szybkie tempa, balladowy nastrój oraz hard-bopowa moc sekcji dętej. A wszystko to osadzone na bazie solidnego groove’u. Sam lider porusza się w bardzo szerokim spektrum – od pianistyki Billa Evansa, po styl Esbjörna Svenssona i Brada Mehldau’a. Tej kalejdoskopowej, wielowymiarowej muzyki, naprawdę chce się słuchać!
Lista utworów:
- Logan – Prologue
- Logan
- Blue Eyes
- Fauchery
- Homage to Freddie
- Elegy For E.S.
- Complexity in Simplicity
- Catch More Chicks
- Adorable Little Rose
- Samara
- Fauchery – Resumption
Muzycy:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Radek Nowicki – saksofon sopranowy i tenorowy
Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy, klarnet basowy
Grzech Piotrowski – saksofon sopranowy
Łukasz Poprawski – saksofon altowy
Jerzy Małek – trąbka
Rafał Sarnecki – gitara
Wojciech Pulcyn, Michał Barański – kontrabas
Łukasz Żyta, Paweł Dobrowolski – perkusja
Bogusz Wekka – instr. perkusyjne
Wytwórnia: ACT 9484-2 (2009)
PROJEKT
PAWEŁ KACZMARCZYK – AUDIOFEELING
Audiofeeling zawiera 10 kompozycji Kaczmarczyka, stanowiących przegląd jego zainteresowań i fascynacji. Nie jest to być może muzyka łatwa, odbiega od modnego smooth jazzu , za to pokazuje prawdziwe oblicze jazzu, jako sztuki improwizowanej. Podczas sesji w studiu muzycy nie odtwarzali zapisanych partii, ale grali na żywo , tworząc na miejscu ostateczny kształt kolejnych utworów. Jest to więc, w pewnym sensie, rejestracja koncertu. Płyta została wytłoczona na złotym nośniku. Takie rozwiązanie gwarantuje nieznaczną poprawę jakości brzmienia w stosunku do aluminiowych dysków i kilkakrotne przedłużenie żywotności krążka.
Lista utworów:
1. Files edition
2. Audiofeeling
3. The Ring
4. Dusk
5. Vacuum Tube
6. Padee
7. I. E. Q.
8. Electrofeeling
9. Charlie Knows
10. Evelyn
Muzycy:
Paweł Kaczmarczyk – fortepian
Michał Barański – bas
Paweł Dobrowolski – perkusja
Grzegorz Piotrkowski – saksofon tenorowy i elektronika
Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy
Radek Nowicki – saksofon tenorowy
PROJEKT
Grzech Piotrowski „Emotronica” (Alchemik Studio 2009)
Lista utworów:
- hemoonity – intro
- eye
- my emo
- emotronica
- hemoonity
- fastefx
- boobe ekto
- purple rivers I
- ice room
- purple rivers II
- emotronica (radio edit)
- hemoonity (vocal feat. Kasia Moś)
- emoolder
Muzycy:
EMOTRONICA BAND:
- Grzech Piotrowski – sopran, tenor sax, wind sax,laptop Matheo, laptop
- Kasia Mos – vocal
- Paweł Kaczmarczyk – piano
- Michał Barański – double bass
- Grzegorz Grzyb – drums
- Robert Luty – drums
- Darek Krupa – guitar
- Robert Cichy – guitar
PROJEKT
Rafał Sarnecki Quartet – Songs From A New Place / ARMS Records 2008
Lista utworów:
- Living Like Weasels
- Song From A New Place
- Auguries Of Innocence
- If I Speak With The Tongues Of Men And Angels
- Jazz Phisics
- On Green Dolphin Street
- Rockalypso
- Instructions From The Mathplanet
- Squirrel (Forest Fire)
Muzycy:
- Rafał Sarnecki – guitar
- Paweł Kaczmarczyk – piano
- Wojciech Pulcyn – double bass
- Łukasz Żyta – drums
- Thomas Abbott – flute (7)
PROJEKT
Leszek HeFi Wiśniowski feat. Krzesimir Dębski “KINETYKA” (EW Music 2010)
Lista utworów:
- Kinetyka
- Taniec we mgle
- Prestigitator
- St’ Germain
- Entropia
- Senni rycerze
- Taniec Chochoła cz.I
- Taniec Chochoła cz.II
- Prelude in E minor Op.28, No.4, Impression
- Krywań (Dedicated To My Wife)
- Mr.H.L. (Dedicated To Hubert Laws)
Muzycy:
- Leszek HeFi Wiśniowski- alto fl, C fl, ts, ss
- Paweł Kaczmarczyk – el.p
- Tomasz Kupiec – b
- Bartek Staromiejski – dr
Goście:
- Krzesimir Dębski- Vln
- Dominik Bieńczycki-Vln
- Pramath Kiran- perc
PROJEKT
New Bone – It’s not easy / GOWI Records 2009
Lista utworów:
- The Torn Veil
- Song for Kacperek
- It’s Not Easy
- How I Miss You
- Freddie
- Charlie Knows
- Blues for L.M.
- Mekta Hakumba
Muzycy:
- Tomasz Kudyk – trumpet & flugelhorn
- Marcin Ślusarczyk – alto saxophone
- Paweł Kaczmarczyk – piano
- Maciej Adamczak – bass
- Arek Skolik – drums